Rubrika o designu – 2/8

2/8 De-personalize 

 

Třebaže mým hlavním účelem, potažmo účelem této rubriky, je informovat o trendech a dávat vám rady z oblasti interiérového designu, zaměřím se dnes spíše na psychologický proces a vývoj, kterým budete procházet při prodeje domu.

Upřímně, můžete dům vyšperkovat jako z katalogu a na krásno ho i prodat. Ale co to bude platné, když nebudete smíření s tím, že dům prodáváte, a že se z něj stěhujete?! Protože dům je jenom dům dokud v něm někdo nebydlí, pak je to domov. Takže je to nakonec všechno jenom o lidech.

 

Tato část bude hlavně o Vás. Vašem přístupu. O tom, co se děje ve Vaší hlavě při prodeji „Vašeho“ domu,- vy mu říkáte domov a on Vám říká pane. Skoro by se rozumělo samo sebou, že když dům prodáváte, je Vám jasné, že se z něj, když budete úspěšní, budete muset vystěhovat. Popravdě: ve valné většině je prodej uskutečněn za účelem zisku. To se od něj očekává. Na to jsme připraveni. Ooo, jak pojedeme do lázní, a budeme pít šampaňské, a jíst lanýže, a krevety, a zvonit na sluhy, a kdo ví co ještě. To se nám pěkně představuje. Bohužel většinou se těmito krásnými myšlenkami necháme unést. Mnohdy již nepřemýšlíme na tím, co se reálně stane až se z těch třeba lázní vrátíme. A proto je kritické se nad celým procesem zamyslet. Vytvořit si plán A,. Pro jistotu i plán B. Zas a znovu nepůjde o nic jednoduchého. Téměř jistě se potopíte do mlhy krásných nostalgických vzpomínek. Ale věřte mi, v tomto případě se vyplatí být připraven.

 

Pokud máte potomstvo, či zvířectvo, musíte vzít v potaz i je. Zapojit je do příprav na stěhování. Vysvětlit jim proč jejich domeček, kde se narodili a doposud žili a nic jiného neznají, prodáváte. Kam se poté přestěhujete. Jaké to tam bude atd. Ne jednou se stalo, že chudinky děti byli traumatizované stěhování, začali se počůrávat a tak vůbec do tohohle se nechcete dostat. Už vůbec nemluvě o té hromadě koček, co se vrátila do svého domečku a nenašla tam ty samé milující páníčky. Věděli jste, že kočky dokáží najít Váš starý domov, avšak Vás už následovně vypátrat nedokážou?

 

Poté, co jste se zbavili všeho nepotřebného, zabalili to do krabic nebo vyhodili,. Za což se chválíte a klepete po zádech. Je na čase postoupit o jedno patro hlouběji. Musíte si uvědomit, že tento dům už není Váš domov. Váš domov je již jinde. Buď ho máte rozestavěný, nebo na Vás někde čeká. Ten, co je na prodej už to není. Váš dům je nyní produktem na trhu nemovitostí. Už v tomto domě nenajdete Vaše fotografie, Vaše knihy, Vaše obrazy.

 

Rada nad zlato:

Nepodceňte to! Neponechte nic náhodě. Je to proces a je potřeba si jím projít. Řekněte svému domečku adié a sbohem a šáteček.

 

S pozdravem,

 

Vaše Marie

 

MARIE AUNE – INTERIEROVÝ DESIGNER

Designu se věnuje a miluje ho už od útlého dětství, ovšem opravdového designíra z Marie udělal až New York Institute of Design and Art. Nyní žije v Norsku ale pochází Litomyšle, odkaz na její FB firemní profil najdete : ZDE