Rubrika o designu – 3/8

Co tento anglicky termín znamená? Co po Vas trh žádá? Deaging se doslovně překládá jako odstavování, tedy omlazovaní. Neznamená to, že z krabice vyhrabete papíry od domu a přepíšete datum výstavby.

Bohužel to pro Vás znamená celkem mnoho úsilí. Ukazeje se, že v posledních několika letech je nejvíce žádaný dům, do kterého se může kupec ihned nastěhovat. Po kolika letech si Vaše takový klasický domeček žádá obměnu. Pro některé to bude zřejmě šok, ovšem již desetiletý dům, musí před vstupem na trh, chce-li tam uspět, projít lehkou omlazovací kůrou.

U desetiletého domečku nebude omlazování příliš nákladné. Nejlépe by bylo poradit se s odborník – architektem, realitním makléřem, či interiérovým designérem – kterým částem domu, byste se měli nejvíce věnovat. Obecně se dá říct, že po deseti letech není třeba měnit kuchyňskou linku (pokud ovšem máte kvalitní a ne nějakou supertrendovou tehdejší kuchyni) a koupelnu. Ptáte se, co tím tedy myslím? Nejlépe dům prodáte, bude-li vypadat, co možná nejsoučasněji. A s tím, že technika jde do předu tak kvapným krokem, budete nejspíše nuceni zakoupit moderní technickou výbavu, jako je televize apod. Pokud máte doma starší stolní počítač – nikoliv herní stanici vašeho manžela- raději ho na den otevřených dveří někam přesuňte. Jde už o zařízení minulosti.

Máte-li domeček staršího deseti let, je třeba zvážit i možnost drastičtějšího a dražšího omlazení. Máte linku ze 70tých let? Soudruhovi růžové kachličky v koupelně? Nejrozumnější by bylo vše předělat. Protože poté můžete Váš dům prodávat jako dům po celkové rekonstrukci a žádat si za něj znatelně vyšší obnos. V příští částech se budeme věnovat barvám, které nejlépe prodávají a dalším důležitým aspektům, které je zapotřebí zvážit, pustíte-li se do takovéhoto projektu. Opět a opět, nejste si jisti?! Spojte se s odborníkem.

Rada nad zlato:

Znáte nějaké cool lidi (například cool pár), o kterých si myslíte, že by mohli být prototypem pravděpodobných kupců Vaší nenávisti? Pozvěte je na večeři a požádejte je o konstruktivní kritiku Vašeho obydlí, ještě než se do něčeho pustíte. Neberte si jejich kritiku osobně, ale poučte se z ní! Čím upřímnější k Vám budou, a Vy sami k sobě, tím úspěšnější bude i Váš prodej. To je zaručené!

 

MARIE AUNE – INTERIEROVÝ DESIGNER

Designu se věnuje a miluje ho už od útlého dětství, ovšem opravdového designíra z Marie udělal až New York Institute of Design and Art. Nyní žije v Norsku ale pochází Litomyšle, odkaz na její FB firemní profil najdete : ZDE