Rozhovor s Michalem Novákem o hypotékách

Do našeho BLOGU jsme si připravili základní informace o hypotečních úvěrech. Při této příležitosti jsme vyzpovídali finančního poradce pana Michala Nováka, který se specializuje na hypoteční úvěry.

Pan Novák má dlouholeté zkušenosti s financováním bydlení a spoluprací s realitními kancelářemi. Jako zajímavý fakt bych rád uvedl informaci, že pan Novák jen během letošního roku zafinancoval 58 nemovitostí v celkové výši přesahující 80 milionů korun.

 

Nejprve bych rád čtenářům objasnil, co je vlastně hypoteční úvěr?

 

Hypoteční úvěr je úvěr, který slouží k financování bydlení a věcí, které souvisejí s bydlením, jako např. rekonstrukce, refundace ( zpětné proplacení vlastních zdrojů ), majetko-právní vyrovnání, dědictví, atd. Je to úvěr, který musí být vždy zajištěn nemovitostí, díky čemuž má klient nárok na nízkou úrokovou sazbu. Díky zástavě nemovitosti a  konkrétnímu účelu, ke kterému má hypotéka sloužit, jsou úrokové sazby až 6x výhodnější než na úvěrech, kde účel sledován není a zástava nemovitosti není vyžadována.

 

Jaké jsou podmínky pro získání hypotečního úvěru?

 

Banky dnes tyto podmínky staví hlavně na příjmech klienta, na hodnotě zastavované nemovitosti a úvěrové historii v bankovních a nebankovních registrech ( SOLUS, CBCB ). Jinými slovy v případě, že má klient prokazatelný příjem, pravidelně splácel závazky bez sebemenšího zaváhání a může ručit nemovitostí ( zpravidla se ručí nemovitostí, která se kupuje, ale samozřejmě existuje možnost zastavit nemovitost, kterou již žadatel nebo kdokoliv jiný vlastní), neměl by být problém úvěr získat.

 

Na co by si člověk měl dát pozor, pokud si hypotéku bude sjednávat sám?

 

Na rovinu a bez ohledu na to, že v této profesi dělám již 7 let, jsem přesvědčen o tom, že pro klienta bude vždy výhodnější a jednoduší žádat společně s nějakým silným obchodním partnerem. Důvod je jednoduchý. Průměrný člověk řeší v ideálním případě financování 1x až 2x za život. Člověk, který se financováním živí, řeší 3 -10 obchodních případů měsíčně. Zkušenosti, kontakty na konkrétní osoby v bankách a informace, které dotyčný má, se dají velmi dobře využít ve prospěch klienta pro snížení celkových nákladů na úvěr. V případě, že se klient rozhodne tento proces absolvovat sám, je velmi důležité dát si pozor na následující: úrokovou sazbu, celkové náklady ( RPSN ), poplatky za vyřízení a na nutnost zřízení dalších produktů banky k tomu, aby dosáhl na výhodnější podmínky, …

 

Je pravda, že nejlepší hypotéku nám dá banka, ve které si vedeme běžný účet?

 

Ne vždy. Pravdou je, že 90% klientů jako první navštíví svoji stávající banku, nicméně je potřeba mít informace o tom, co nabízejí konkurenční společnosti a to z toho důvodu, že Vám tyto informace Váš osobní bankéř neposkytne. Buď je  neví a nebo Vám je z důvodu loajality říct nemůže.

 

Jak tedy postupovat v případě, že už vím, jakou nemovitost chci zakoupit?

 

V případě, že znáte nemovitost, kterou kupujete, je v první řadě doporučeno setkat se s člověkem, který klienta seznámí s následujícími fakty: co si může dovolit, kolik peněz bude třeba a co je nutné pro získání půjčky vykonat. Poté, co se klient seznámí se svými možnostmi a učiní rozhodnutí ke koupi, složí rezervační poplatek a dotáhne danou koupi do konce. Rezervační poplatek bych vždy skládal až v případě, kdy nám dotyčná banka předá informaci o tom, že zafinancuje to, co potřebujeme.

 

Děkuji za rozhovor Michal Joch – autor 1.realitní blogu ve Východních Čechách.