Kupujete nemovitost? NOVINKY 2016

Od nového roku se neustále potýkám s dotazy k novinkám ohledně koupi nemovitostí v roce 2016. Pojďme se tedy podívat na to co je a není pravda.

4% daň platí od 1.4.2016 kupující

Zákon je platný od 1.1.2016, ale účinnost nebyla uvedena v platnost. Očekávalo se, že tak nastane k 1.4.2016. Zatím, ale nebyla novela schválena a není jasné jestli se tak do 1.4.2016 stane. Pokud ano, co tedy tento zákon říká:

 

–  Schválením výše uvedeného zákona přechází platba 4% daně z prodávajícího na nového nabyvatele ( kupujícího ).

–  Osvobození od daně se bude vztahovat na první úplatné nabytí novostaveb nebo užívaných staveb a jednotek. Netýká se rozestavěných staveb a jednotek.

 

Do té doby ( schválení ) stále platí, že 4% daň hradí prodávající a kupující je ručitelem.

 

Co na to trh?

 

Na internetových diskusích i odborných portálech je názorů mnoho. Například ministerstvo financí předpokládá pokles cen nemovitostí o 3,8%. Jedno je určité, toto nařízení bude vést ke spekulacím a domněnkám do té doby než se „nezaběhne“. Velkou roli budou hrát taky financující banky, zda kupujícím poskytnou úvěr i na tuto daň. Každopádně prodávající budou chtít ušetřit a cenu svých nemovitostí ponechat, naopak kupující se budou snažit vyjednat slevu minimálně ve výši daně. Nakonec nejspíš finální ceny zůstanou na stejné úrovni jako dnes.

 

DPH u stavebních pozemků

 

Další změnou, která je platná od 1.1.2016 a již je v platnosti, je daň z přidané hodnoty ( DPH )k pozemkům vhodné k zástavbě. Důležité však je, že povinnost k dani se týká pouze těch povinných k dani ( ať povinně nebo dobrovolně), kteří pozemek prodávají nebo kupují. To znamená, jestli jste zdědili pozemek po Vaší babičce a chcete ho nyní prodat sousedovi, který tam chce postavit stodolu daň se Vás týkat nebude.

 

Pokud byste chtěli víc informací nebo se před prodejem nemovitosti poradit ,neváhejte mi zavolat na telefonní číslo: 774 500 346 nebo napsat na info@jochreality.cz

 

Michal Joch