Rubrika o designu 5/8

5 Curb appeal  A ještě jednou – slibuji, že tentokrát je to opravdu naposledy – použiji anglický pojem «Curb appeal». Co to znamená? Polopaticky jde o vizuální přitažlivost domu, jak ho vidí pozorovatel z ulice. Takže pokud máte neupravenou zahradu, otlučenou fasádu a rezavou schránku je Váš «curb appeal» velmi špatný a to vede k tomu, že vzhled exteriéru Vaší nemovitosti kupce odradí, někdy až natolik, že se ani nebude obtěžovat podívat se dovnitř. Proto mu budeme věnovat stejně velkou pozornost jako věnujeme interiéru. Nejdřív tu dobrou zprávu, nejedná se o nic velice psychicky náročného. Špatná zpráva: pokud budete dělat «curb appeal» svépomocí, celkem pravděpodobně si docela zamakáte. Čemu bychom se tedy měli na exteriéru naší nemovitosti věnovat v první řadě? Za co je rozumné utrácet a za co není?

  Vezmeme si to pěkně strukturovaně tak, jak to kupec postupně vidí.

  • Plot – Nejenom, ze plot vytváří hezkou hranici mezi ruchem ulice a klidem Vaší zahrady, mimo to zahrada díky němu vypadá větší.
  • Poštovní schránka –  Slouží Vám petflaška s odříznutým vrchem jako poštovní schránka? Pak je načase koupit solidní schránku. Nestojí mnoho a efekt je veliký. Zakupte nebo vyrobte schránku, která bude stylově ladit s Vaší nemovitostí. Prodáváte statek po strýčkovi? Vaše schránka by měla být rustikální. Dáváte na trh nemovitostí moderní novostavbu? Vaší odpovědí může být moderní nerezová, či plastová schránka.
  • Příjezdová cesta – je Vaše příjezdová cesta rozpraskaná? Roste z ní plevel? Opravte trhliny, zlikvidujte plevel a kamuflujte kamínky. Příjezdová cesta může být velká investice a také nemusí. Pokud není v otřesném stavu, neutrácejte celý rozpočet za novou cestu. Pouze ji vylepšete. K tomu Vám postačí jedno slunečné odpoledne a třeba se jako bonus i opálíte.
  • Vytvořte pořádný vjezd/příchod – V případě ideálního «curb appeal» se pozornost směřuje k hlavnímu vchodu. Pokuste se tohoto efektu dosáhnout také. Nemusí to nutně stát jmění. Není na Vaší nemovitosti žádná příchodová cesta? Pořiďte několik LED venkovních lampiček a nainstalujte je, tak aby upozorňovali na hlavní vchodové dveře. Zvýšíte tím i bezpečnost pohybu a pocit bezpečí.
  • Okapy – Ano, i na okapy se musí myslet. Udržované okapy, dělají s celkovým vzhledem domu divy. Pokud má Váš odvodný systém pouze kosmetické vady, vezměte štětec do ruky a trochu ho přikrášlete. V případě většího poškození celý systém vyměňte, buď za finančně nenáročný plastový systém, který ovšem nepůsobí tak dobře jako měděný odvodňovací systém, za který si budete muset připlatit.
  • Fasáda – Nové fasádě se budeme snažit vyhnout. České domy nejsou z valné většiny, jako americké nebo norské, obkládané dřevem a proto nestačí je pouze nabarvit. V tomto případě bych doporučila konzultaci s odborníkem, designérem, architektem a nebo Vaším realitním makléřem. Jde o poměrně velké částky a zřídka kdy se vyplatí. Různé menší nedostatky, které jsou viditelné na první pohled, byste však měli odstranit. Opadává obložené okolo schodů? Bydlí Vám pavouci v rozích? Na takovéto detaily si dejte pozor. Záleží na nich.
  • Dveře – Hlavni domovní dveře, jsou jak už je výše zmíněné, základním elementem celého «curb appeal». Neváhejte investovat do výměny, či nového nátěru vchodových dveří. Mějte na paměti, že dveře musí ladit, jak se stylem domu (stejně jako již popsaná poštovní schránka), tak se stylem oken.
  • Zahrada – Flower power, neboli květinová síla, dokáží dělat s vzhledem Vaší nemovitosti kouzla. Spěcháte na prodej a nemáte čas se celý rok lopotit se zahradou? I pro Vás je tu řešení. Dostaňte zahradu z toho nejhoršího. Vytrhejte a zastříhejte keře, aby byl ten Váš domeček, taky vidět, že. Místo zdlouhavého pěstování se už v dnešní době dají zakoupit, předem udělané květináče, které pouze postavíte do zahrady a modlíte se, aby občas sprchlo. Detaily Různé rádoby maličkosti jsou klíčem k hezkému «curb appeal». Číslo domu, zvonek, poštovní schránka, světla. Všechno laďte do jednoho stylu, který bude lichotit Vaší nemovitosti. Číslo domu pořiďte velké a přehledné, které bude vidět už z ulice.

Rada nad zlato: Symetrie! Nejen, že je symetrie příjemná na pohled, ale je i nejjednodušší k nainstalování. Řiďte se jí, při upevňování detailu okolo Vašeho domu.

MARIE AUNE – INTERIEROVÝ DESIGNER

Designu se věnuje a miluje ho už od útlého dětství, ovšem opravdového designíra z Marie udělal až New York Institute of Design and Art. Nyní žije v Norsku ale pochází Litomyšle, odkaz na její FB firemní profil najdete : ZDE